Yeni Nesil Banka İç Mekan Tasarımları İlgi Görüyor

44200

Günümüzün değişen ihtiyaçlarına cevap veren nitelikteki çağdaş, dinamik ve yenilikçi iç mekan tasarımlarıyla tanınan EDDA Mimarlık, Yurt dışında da birçok projeye imza attı.

Restoratör İç Mimar Eda Tahmaz
Restoratör İç Mimar Eda Tahmaz

Teknolojik ve mekansal olarak bankacılık sektöründeki güncel değişimleri tasarımlarına yansıtan EDDA Mimarlık Kurucusu Restoratör İç Mimar Eda Tahmaz, konfor ile fonksiyonu bir arada sunarak, hem personel hem de müşteriler için güvenli, net ve akılda kalıcı bir ortam oluşturmanın banka iç mekan tasarımlarındaki en önemli unsurlar olduğunu dile getiriyor. Eda Tahmaz, logodan başlayarak tüm kurumsal kimliğin bankanın iç mimarisiyle uyum içinde olmasının diğer yapı tipleri ile bankaları ayıran en önemli kriterlerden biri olduğunu ve banka iç mekanlarında kullanılan renk, malzeme ve dokularda dahi markanın akılda kalıcılığının ve kuruma olan güvenin artarak pekişmesi gerektiğini vurguluyor ve ekliyor: “Geçmişte insandan kopuk, katı, büyük boşlukları olan, çalışanlar ve hizmet elemanları ile müşteriler arasında sert bir ayrıma neden olan koyu renkli mobilyalara ve yüksek seperasyonlara sahip olan bankalar yerini müşteri ve çalışanların birbiriyle rahatlıkla iletişime geçebilecekleri şeffaf, açık, net, güven veren, çağdaş ve teknolojik mekanlara bırakıyor…”

Yurtdışında da güçlü projelere imza attı
Banka yönetim binaları ve şubelerinde renk, malzeme ve dokuların akışkan kullanımıyla çağdaş ve dinamik iç mekanlar elde eden EDDA Mimarlık, A&T Bank Genel Müdürlük Binası’nın iç mimari tasarımında departmanların birbiriyle bağlantı ve konumlarının, bankanın organizasyon şemasından yola çıkarak oluşturulmasına dikkat etmiş. Genel Müdür Katı’nda VIP Ofis konseptinde bir tasarım yaklaşımı güdülerek, ahşabın sıcaklığı ve mermer ve cam gibi doğal malzemelerin bir arada kullanılmasıyla ‘executive’ bir çalışma ortamı oluşturulmuş. A&T Bank şubelerinin iç mekan tasarımlarında ise 2000’li yılların başında belirlenen şube konseptinin günümüze en doğru şekilde adaptasyonu yapılarak, müşteriler tarafından tanınırlığının arttırılması sağlanmış.
Almasraf Bank’ın Dubai şubesinin tasarımında iç mimari konsept belirlenirken yöresel formların ve logonun mekansal bir öğe olarak kullanılması hedeflenmiş. Banka üst yönetimi tarafından oluşturulan yeni kurumsal kimlikte ve konseptte hedef alınan dinamiklik ve yenilikçilik şube iç mekanlarında ön plana çıkartılmış.