Türk Telekom’dan yılın ilk yarısında 745 milyon TL net kâr

37549
Türk Telekom 2019’un ilk yarısını rekor büyüme ile kapattı. 2019’un ilk altı ayında yüzde 15,8’lik büyüme gerçekleştiren Türk Telekom, aynı sürede 11,2 milyar TL gelir elde ederek 2008’deki halka arzdan bu yana ilk altı aylık dönemler içerisindeki en yüksek büyüme performansını kaydetti. Ayrıca, güçlü faaliyet performansı ve etkin gider yönetimi sayesinde Türk Telekom’un 2019’un ilk yarısındaki net kârı 745 milyon TL olarak gerçekleşti.

Faaliyetlerini son derece verimli bir şekilde yürüten Türk Telekom, bunun bir sonucu olarak FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Faaliyet Kârı), FAVÖK artışı ve FAVÖK marjında 2008’den bu yana en yüksek ilk yarıyıl sonuçlarını elde etti. Türk Telekom’un FAVÖK’ü 2019’un ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 artışla 5,3 milyar TL’ye yükselirken FAVÖK marjı ise geçen yılın ilk altı ayına göre rekor 6,9 puan yıllık iyileşme ile yüzde 47,8’e ulaştı. Türk Telekom’un yatırım harcamaları da 2019’un ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 artarak 1,6 milyar TL’ye yükseldi.

Türk Telekom CEO’su Dr. Paul Doany, “Yılın ilk altı aylık döneminde kaydettiğimiz finansal ve operasyonel sonuçlar, abone artışına odaklanan, operasyonel verimliliği hedefleyen ve müşteri deneyimini önemseyen stratejimizi yüksek enerjimizle birleştirerek başarıyla yürüttüğümüzü ortaya koyuyor. 2019 yılının ilk altı ayında kaydetmiş olduğumuz rekor gelir büyümesi ve güçlü operasyonel kârlılıktan aldığımız ivme ile FAVÖK için belirlemiş olduğumuz yıllık öngörümüzü 10,0-10,2 milyar TL’den 10,3-10,5 milyar TL’ye yükseltmiş bulunuyoruz” dedi.

2019’un ikinci çeyreğinde Türk Telekom’un yerli ve milli teknolojiler geliştirmeye odaklandığını ve de 5G alanında yeni teknoloji denemelerini sürdürdüğünü aktaran Doany, “Dönem içinde beta sürümünü kullanıma sunduğumuz yeni anlık mesajlaşma uygulamamız LAFF, her gün sıkça kullandığımız anlık mesaj verilerinin yurt içinde kalması adına önemli bir açığı kapatacak. Hızlı büyümesini sürdüren Türk Telekom, ‘daha fazla değer üreten, daha adil paylaşan, daha güçlü ve müreffeh Türkiye’ vizyonu ekseninde 2023 hedeflerine ulaşma yolunda ülke ekonomisi için itici güç olmaya devam edecek” diye konuştu.