Siyaset ve makroekonomi tarafında gündem oldukça hareketli

170
ekonomi gundemi

Ülkede büyüme verisinin yanında yeni konut satışları ve dayanıklı mal siparişleri gibi önem derecesi yüksek veriler de bugün açıklanacak. Dolayısıyla veri kaynaklı hareketlilik görme ihtimalimiz de var.

GÜNDEM YOĞUN, VOLATİLİTE YÜKSEK

Hem siyaset hem de makroekonomi tarafında gündemin oldukça hareketli olduğu bir gündeyiz. Bu noktada TCMB Enflasyon Raporu ve PPK özetlerini açıklarken verilecek mesajlarda para politikasına ve liralaşma stratejisine ilişkin açıklamalar yakından takip edilecek. Öte yandan HDP’nin kapatma davasına ilişkin olarak kararın seçim sonrasında verilmesine ilişkin talebinin bugün saat 09.30’da Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmesi bekleniyor. Makroekonomik veri tarafında ise ABD’de açıklanacak GSYH rakamı öne çıkıyor. Ülkede büyüme verisinin yanında yeni konut satışları ve dayanıklı mal siparişleri gibi önem derecesi yüksek veriler de bugün açıklanacak. Dolayısıyla veri kaynaklı hareketlilik görme ihtimalimiz de var.

TCMB’nin Enflasyon Raporu ve para politikasına ilişkin sinyaller

Enflasyon Raporu’nun iki açıdan önem taşıdığını düşünüyoruz. Birincisi rapor ile birlikte TCMB’nin güncel enflasyon tahminlerini görme şansı bulacağız. Hatırlanacağı gibi Ekim ayında yayımlanan son raporda 2023 sonu enflasyon tahmini %22,3 seviyesine revize edilmişti. Piyasa katılımcıları anketinde ise %32,46 oranında bir rakam görüyoruz. Dolayısıyla öncelikle yıl sonu tahmininin değişip değişmeyeceğini izleyeceğiz. Raporun ikinci önemi ise TCMB’nin Enflasyon Raporu ile zaman zaman para politikasına ilişkin sinyaller de verebilmesinden kaynaklanıyor. Bu noktada TCMB’nin bir süre beklemede kalacağı tahmin edilse de geçen haftaki PPK toplantısı sonrasında yayımlanan metinde mevcut politika faizinin yeterli olduğu ifadesinin kullanılmamasının ardından TCMB’den gelecek mesajlar yakından takip edilecektir. Ayrıca liralaşma stratejisi çerçevesinde alınabilecek olası önlemler de bugünkü açıklamada dikkatle takip edilecektir.

Ortalama piyasa beklentisi

ABD’de ise resesyon endişelerinin devam ettiğini düşünürsek büyüme verisinin vereceği sinyaller de yakından takip edilecektir. Ortalama piyasa beklentisi önceki çeyrekte %3,2 büyüyen GSYH rakamının bu kez %2,6 oranında artış göstereceği yönünde. Verinin daha güçlü bir tablo ortaya koyması büyümeye ilişkin risklerin düşük olduğuna yönelik algı yaratarak iyimserlik yaratabilir.

TL açısından günün en önemli konu başlığını Enflasyon Raporu oluşturuyor

TL: Anlamlı bir değişim göstermeyen USD/TL 18,80’in hemen üzerindeki seyrini sürdürürken TL açısından günün en önemli konu başlığını Enflasyon Raporu oluşturuyor. Raporda TCMB’nin para politikasına dair verebileceği sinyaller ve enflasyon tahminlerini yakından takip edeceğiz. Ayrıca geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği PPK toplantısında piyasa beklentisine paralel olarak politika faizinde değişiklik yapmayan TCMB PPK özetlerini de bugün açıklayacak. Özetlerin piyasa etkisi limitli olsa da alınan kararın nedenlerini daha detaylı şekilde görme şansı bulacağız.

Borsa İstanbul’da volatilite artar mı?

Borsa İstanbul: TCMB Enflasyon Raporu, PPK özetleri ve ABD GSYH rakamının olduğu günde siyaset tarafı da oldukça hareketli. Bu kapsamda HDP’nin kapatma davasına ilişkin olarak kararın seçim sonrasında verilmesine ilişkin talebinin bugün 09.30’da Anayasa Mahkemesi’nde görüşülmesi bekleniyor. Olası bir açıklama halihazırda yüksek seyreden volatilitenin artmasına neden olabilir. Endeksin görünümüne teknik açıdan baktığımızda ise anlamlı bir farklılık görmüyoruz. Bu kapsamda giderek uzaklaşılan 5500 en önemli direnç noktasını oluştururken 5425-5450 ara direnç, 5250 ve 5150 ise destek olarak izlenebilir.

BIST-30 EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 6004.25 puanda kapatan BIST-30 kontratlarında 5963, 5915, 5873 ve 5825 destek olarak izlenebilir. 6047, 6095, 6137 ve 6185 ise direnç noktalarını oluşturuyor.

Kaynak: Matriks

USD/TL EN YAKIN VADELİ VİOP KONTRATI

Günü 18.8474 seviyesinde kapatan USD/TL vadeli işlem kontratlarında 18.8285, 18.7910, 18.7530 ve 18.6780 destek olarak izlenebilir. 18.8660, 18.9040, 18.9415 ve 19.0170 ise direnç noktalarını oluşturuyor. (ÜNLÜ&Co.)