Financial Times yayını The Banker: “Türkiye’nin En İyi Bankası Akbank”

35238
Akbank’ın yükselen grafiğinin ve başarılarının yurtdışında da farkedilmesini gurur ve memnuniyet verici olarak nitelendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, konuyla ilgili açıklamasında, “Bankacılık sektöründeki öncü konumumuz, uluslararası finans kuruluşları tarafından bir kez daha ‘Türkiye’nin En İyi Bankası’ödülü ile onurlandırıldı. Bankamızın kuruluşunun yetmişinci yılında kazandığımız bu başarı bizi çok mutlu etti"dedi.

Akbank, uluslararası finans kuruluşları Euromoney, Global Finance, EMEA Finance ve World Finance’in ardından dünyanın en önde gelen finansal yayın grubu Financial Times’ın bankacılık dergisi The Banker tarafından da “Türkiye’nin En İyi Bankası” unvanına layık görüldü.

‘Bank of the Year’ ödülü için 1000 banka değerlendirmeye alındı

Financial Times’ın kuruluşu olan The Banker dergisi tarafından dünya genelinde yaklaşık 1000 bankanın değerlendirildiği Bank of the Year (Yılın Bankası) ödülleri sahiplerini buldu. Bankacılık sektörünün Oscarları olarak nitelendirilen ödüller, finansal performans, yenilikçilik, müşteri odaklılık ve topluma sağlanan fayda gibi kriterlere göre belirleniyor. The Banker, yaptığı açıklamada Akbank’ın hem Türkiye ekonomisinin en güçlü yapı taşlarından oluşu, hem de bankacılık sektöründeki öncü konumu dolayısıyla bu ödüle layık görüldüğünü belirtti.

“En önemli önceliğimiz paydaşlarımızın güvenini korumak oldu”

Akbank’ın yükselen grafiğinin ve başarılarının yurtdışında da farkedilmesini gurur ve memnuniyet verici olarak nitelendiren Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, konuyla ilgili açıklamasında, “Bankacılık sektöründeki öncü konumumuz, uluslararası finans kuruluşları tarafından bir kez daha ‘Türkiye’nin En İyi Bankası’ödülü ile onurlandırıldı. Bankamızın kuruluşunun yetmişinci yılında kazandığımız bu başarı bizi çok mutlu etti. Akbank, finansal gücü,istikrar ve güven odaklı bankacılık anlayışı ile Türkiye ekonomisinin önemli yapı taşlarından bir tanesi. Güçlü likiditemiz, sağlam sermayemiz, aktif kalitemiz, etkin risk yönetimimizle fark yaratıyoruz. Uzmanlığımız, disiplinli ve şeffaf yönetimimiz, sağlam temellerimiz ve tecrübemizle yetmiş yıldır değer yaratırken en önemli önceliğimiz de paydaşlarımızın güvenini korumak oldu.Eylül ayında başarıyla gerçekleştirdiğimiz, Türkiye ekonomisine 980 milyon Amerikan Doları taze kaynak sağladığımız sendikasyon işlemimiz de, hem ülkemize, hem de bankamıza olan güvenin önemli bir göstergesiydi.İmza attığımız bu son sendikasyon işlemiyle, bu yıl ekonomimize toplamda yaklaşık 4,6 milyar dolar tutarında yurtdışı kaynak sağladık ve 2018 yılında bugüne kadar sendikasyon kredisi yoluyla ülkemize en yüksek katkıyı sağlayan banka olduk. Bu başarımız, Türkiye ekonomizine ve bankacılık sektörümüze olan güvenin de yansıması oldu. Biz de her zaman olduğu gibi ülkemizin geleceğine inanıyor, yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.”

“Sağlam temellerimiz ve ekonomi yönetimimizin attığı adımlar güven sağladı”

Hakan Binbaşgil, Türkiye ekonomisiyle ilgili de şu gözlemlerde bulundu: “2018 hem yurt içi, hem de yurt dışındaki piyasalarda dalgalanmalar gözlemlediğimiz bir yıl oldu. Yurt dışında Fed faiz artırımı, AB’deki gelişmeler, ticaret anlaşmaları gibi konular gündemdeydi. Ülkemizde de ekonomi başarılı bir dengelenme sürecine girdi. Ülkemiz ekonomisinde yaz aylarında yaşanan dalgalanmalar sırasında ekonomi yönetimimizin attığı başarılı adımlar hem piyasalarda hem de yurtdışındaki yatırımcılar nezdinde güven sağladı. Ekonomimizin en temel sorunlarından olan cari açığın iyileşmesini memnuniyetle takip ediyoruz. İleriye baktığımızda, bütçe disiplini ve sıkı para politikasıyla cari açıkta iyileşme, kurda stabilitenin yakalanmasının da yardımıyla enflasyonda olumlu gelişmeler olacaktır.’’

“Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bankacılıkta dijital dönüşüme liderlik ediyoruz”
Bütün dünyada iş yapış şekillerinin değiştiği, teknolojik gelişmelerin tüm sektörlerde dönüşümü tetiklediği bir dönemden geçildiğini belirten Binbaşgil, şöyle devam etti:“Biz de, uzun vadeli bakış açısıyla bankamızı geleceğe hazırlıyoruz. Teknoloji ve dijitalleşmede kaydettiğimiz ilerlemeler, uluslararası kurumlarca örnek olarak gösteriliyor. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bankacılıkta dijital dönüşüme liderlik ediyoruz, standartları belirliyoruz.Teknolojiyle şekillenen ve odağında insan olan yeni şube modelimizle geleceğin bankacılığını bugünden müşterilerimize sunuyoruz. Bu yeni modelimizin hem müşteri memnuniyetine, hem de rakamlara olumlu yansımalarını görmekten de mutluluk duyuyoruz.”

“Teknolojimize ve Akbanklılara yatırımlarımızı sürdürüyoruz”

“Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz. Ülkemizin refah seviyesinin yükselmesi, ekonomimizin rekabet gücünün artması için teknoloji ve insan kaynağımızla ilgili çalışmalar kritik önem taşıyor. Bu bilinçle ekonomimizi desteklemek ve müşterilerimize en mükemmel bankacılık deneyimini yaşatmak içinteknolojimize ve Akbanklılara yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Bankamızın istikrara dayanan finansal gücü, bu yatırımları gerçekleştirmemize de olanak sağlıyor. Bankamızın en önemli değeri olan insan kaynağımızı, stratejik bir rekabet gücü olarak görüyor ve önemsiyoruz.Böylesine başarılı bir ekiple çalışmaktan şahsen büyük mutluluk duyuyorum.”