Fide Konserve’den Domates Üreticisi’ne Fiyat Garantisi

3012

Türkiye’nin önde gelen konserve üreticilerinden Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı, 2017 yılında, dünya domates üretiminde gerileme beklendiğini belirterek, domates üreticilerinin ekim alanlarını genişleterek bu durumdan yararlanması gerektiğini söyledi.

Fide Konserve olarak, sözleşmeli tarımla domates üretimi gerçekleştirdiklerini kaydeden Konakçı, çiftçilerinin olası fiyat hareketlerinden olumsuz etkilenmemesi için bu yılki alım taahhütlerinin tonunu geçen yılki fiyatın üzerinde bir tutar olan 270 TL’ye sabitlediklerini söyledi.

Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı
Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı

Yıllık 140 bin ton hammadde işliyor
Konserve sektöründe 43 yıllık deneyime sahip olan Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı, bu yıl gerçekleşecek olan domates alımlarının tonunu 270 TL’ye sabitlediklerini açıkladı. 2017 yılında dünya domates ekiminde daralma beklendiğini belirten Cemal Konakçı, ihtiyacın karşılanması için üreticinin desteklenmesinin önemli olduğuna dikkat çekti. Başta domates olmak üzere, sebze meyve konservesi üretiminde Türkiye’nin önde gelen üreticileri arasında yer alan Fide Konserve, domates segmentinde yıllık 140 bin ton hammadde işlemektedir.30bin ton üretimlerinin % 40’ının iç pazara yönelik olduğunu kaydeden Cemal Konakçı, % 60’ını da ihraç ettiklerini ifade etti.

Sözleşmeli üretim şart
Yaptıkları araştırmalarda, dünyada geçtiğimiz sene gerçekleşen üretim fazlası nedeniyle bu yıl az ekim yapılacağını ve dolayısıyla dünya domates üretiminde gerileme kaydedilebileceğini belirten Konakçı, Türk üreticisinin verimlilik artışıyla bu durumdan yararlanması gerektiğine dikkat çekti.
Türkiye, yılda 2.5 milyon ton civarında salçalık domates üretildiğini hatırlatan Cemal Konakçı, “Domatesin ekimindeki en büyük sorunlardan bir tanesi firmalar tarafından sözleşme yapılmaması.Sözleşmeli üretimde çiftçi daha ekim sırasında ürününü, kime kaç liradan satacağını bilerek ekiyor. Serbest ekenler ise oluşacak fiyata razı olmak zorunda kalıyor. Domates fiyatlarındaki dalgalanma üreticinin zarara uğramasına neden oluyor. Fide Konserve olarak, çiftçiyle sözleşmeli üretim gerçekleştiriyoruz ve ürün kalitesine büyük önem veriyoruz. Sözleşmelerimiz kapsamında üreticilerimizin gübre, fide, damla sulama, ilaç ve mazot ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bunların dışında bu yılın domates ton fiyatlarını geçen yılın üzerinde bir bedel olan 270 TL’ye sabitledik. Bu fiyatla, çiftçimizin fiyatlardaki olası dalgalanmalardan olumsuz etkilenmesini engelleyerek, üretim artışına katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

İngiltere’den Japonya’ya 67 ülkeye ihracat
Türkiye’nin verimli topraklarında yetişen en taze sebze ve meyveleri geleneksel ve doğal halleriyle konserveleştiren Fide Konserve; domatesin yanı sıra biber salçası, sebze ve balık konserveleri, soslar, hazır yiyecekler ve kurutulmuş sebze konservelerinden oluşan geniş bir ürün çeşitliliğine sahip. Cezayir’de de üretim tesisleri bulunan Fide Konserve, İngiltere’den Japonya’ya kadar 67 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Tesco, Safeway, Asad, Sainsbury gibi uluslararası zincir marketler için de özel üretim gerçekleştiren Fide Konserve’nin ISO ve HACCP belgeleri bulunuyor.
Fide Konserve Hakkında:
Faaliyetlerine 1974 yılında Balıkesir’de salça ve konserve üretimi ile başlayan Fide A.Ş, İzmir ve Susurluk’ta bulunan yaklaşık 190.000 metrekareye yaygın modern üretim tesisleriyle yurt içi ve yurt dışı pazarlar için konserve üretimi yapmaktadır.Türkiye’nin verimli topraklarında yetişen en taze sebze ve meyveleri geleneksel ve doğal hali ile konserveleştirmekte olan Fide, yurtiçindeki yaygınlığının yanı sıra yurtdışı pazarlarda da aktif bir oyuncu konumundadır. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Fide A.Ş. her yıl yaklaşık 170.000 ton ürün işlemektedir. Fide, domates salçası, biber salçası, sebze konserveleri,balıkkonservesi,soslar, hazır yiyecekler, meyve ve kurutulmuş sebze konservelerinden oluşan geniş ürün gamıyla yurtdışında 67 ülkeye ihracat yapmaktadır. Tesco, Safeway, Asad, Sainsbury’s gibi büyük zincir marketler için özel üretim yapan Fide, İSO ve HACCP belgelerine sahiptir.