CNR İMOB Haftası Mobilya Sektörü’nü İstanbul’da ağırladı

672
CNR İMOB 2019-2

Türkiye ekonomisinin en önemli taşlarından biri olan ve mobilya sanayisini tek çatı altında buluşturmak için bu yıl 15. kez düzenlenen CNR İMOB Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı sona erdi.

Türkiye ekonomisinin 2023 vizyonu çerçevesinde mobilya endüstrisinin ihracat hedeflerine ulaşmasında her geçen yıl katkısını artıran fuar, katılımcılardan tam not aldı.

“Hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz”

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç sektör olarak 2019 yılsonu hedefi olan 4 milyar doların önemli bir kısmını CNR İMOB’da gerçekleştirdiklerini belirtti. Ayrıca Güleç, 38.816 kişi ile CNR İMOB’un yabancı ziyaretçi rekoru kırdığını söyledi.

CNR İMOB’u Türkiye mobilya sektörünün dünyaya açılan vitrini olarak değerlendirdiklerinin tekrar altını çizen Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, Bugün sektör, 3 milyar 134 milyon dolar ihracat yaparak yeni bir rekora imza attı ve 179 ülkeye mobilya satarak ülke çeşitliliğinde en yaygın sektör oldu. Bundan gurur duyuyoruz. Bu güçle 2019 yılsonu hedefimiz olan 4 milyar dolara daha rahat ulaşacağız. Bundan şüphemiz yok. Biz federasyon olarak KDV indiriminin artık kalıcı olması gerektiğine inanıyoruz. Bununla ilgili tüm detayları sayın banka yardımcım ile paylaştık. Bu hamle olduğunu taktirde 2023 yılında sektörel bazda en çok ihracat yapan ilk 5 ülkeden birisi olacağımızı, 40 bin üreticimizin en az yarısı olan 20 bin üreticimizin faal ihracatçı olacağını biliyoruz. Bu sebeple, devletimizin alacağı kalıcı KDV indirim kararının son derece önemli olduğunu bir kez daha vurgulamak istiyorum” dedi.