CANiK’ten savunma sanayii basınına destek

179
CANiK’ten savunma sanayii basınına destek

Ankara Teknopark’taki Savunma Sanayii Medya Zirvesi’nde konuşmacı olarak yer alan CANiK İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürü Gençay Gençer, şirketlerin yurt dışındaki iletişim süreçlerinden ve bu noktada basının sektör gelişimine katkıları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Dünyanın önde gelen hafif silah üreticilerinden CANiK, 20 Mart tarihinde, Ankara Teknopark’ta gerçekleşen Savunma Sanayii Medya Zirvesi’ne katıldı. T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı himayelerinde, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı destekleriyle ve Savunma Sanayii Araştırmaları Merkezi (SASAM) tarafından düzenlenen zirvede, savunma sanayii firmalarının kurumsal iletişim birimleri, sektör basını ve ulusal basın çalışanları bir araya geldi.

CANiK, üç kıtada 67 ülkede

CANiK’ten savunma sanayii basınına destek
Gençay Gençer, CANiK İcra Kurulu Üyesi, Kurumsal İletişim, İş Geliştirme ve Marka Yönetimi Müdürü

Zirve kapsamında ‘Savunma Sanayiinde Pazarlama İletişimi’ konulu panele katılan CANiK İş Geliştirme ve Kurumsal İletişim Müdürü Gençay Gençer, Türk savunma sanayiinin yurt dışına tanıtılması konusunda yapılması gerekenler ile bu noktada sektör basını ve ulusal basının katkıları ile ilgili konuştu. Gençay Gençer, konuşmasında şu bilgileri aktardı: “CANiK olarak faaliyetlerimizi üç kıtada 67 ülkedeki ofislerimizle yürütüyor ve bu başarımızı medyanın gücü ile sürdürüyoruz. Kurumsal iletişim faaliyetlerimizi globalde yapılan iletişim, Türkiye çapında yapılan iletişim ve kurum içi iletişim olarak sıralayabiliriz. Bildiğiniz gibi Canik; Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık ‘ta ana üretim tesisleri bulunan ve sahipleri Türk olan global bir savunma sanayi şirketidir. Bu kapsamda bültenlerimizi de 10 farklı dilde yayımlıyoruz. Farklı dillerde sürdürdüğümüz iletişim çalışmalarında zorluklar yaşasak da bunun ihracatımıza olan katkısını birebir gözlemliyoruz.

Ülkemizin ihracata ve savunma sanayi ürünlerimizin yurtdışında tanıtılmaya ihtiyacı var. Bu noktada kurumsal iletişim faaliyetlerimizin pazarlama alanındaki desteği de yadsınamaz. Savunma sanayinin bir diğer önemli bir misyonu Türkiye’nin tanıtımı, ürünlerimizin yurt dışına açılması ve sürdürülebilir ihracattır. Bu misyona destekleyecek şekilde, her sene artarak devam eden ihracat rakamlarımız ve ürünlerimizin kalitesi gözler önünde ama tabii ki biz bununla yetinemeyiz. Daha çok kişinin kalbine dokunmamız gerekiyor.”

Gençay Gençer Kimdir?

CANiK İcra Kurulu Üyesi, Kurumsal İletişim, İş Geliştirme ve Marka Yönetimi Müdürü Gençay Gençer, 1982 yılında İzmit’te dünyaya geldi. STFA Anadolu Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü’nün ardından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı askeri okullarına girerek Deniz Astsubay Sınıf Okulu’ndan 2002 yılında mezun oldu. Yan dal olarak Anadolu Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi Lisans Bölümü’nü tamamladı ve hali hazırda Koç Üniversitesinde Executive Mba programında öğrenimine devam etmektedir.

2003-2004 yılları arasında Sualtı Taarruz Özel İhtisas Kursu’nu başarıyla bitirerek, SAT Komutanlığı bünyesinde görevine başladı. 2009 ve 2011 yıllarında ISTC/Almanya’da (International Special Training Center) 4 programdan başarı ile mezun oldu. Aynı zamanda TCCC sertifikalı Paramedik unvanı bulunan Gençay Gençer, 2011-2012 yılları arasında NATO adına KOSOVA ordusuna askeri danışmanlık hizmeti verdi. 2013-2017 yılları arasında SAT Taktik Kurs Komutanlığı bünyesinde Yakın Muharebe, Sıhhiye ve Atış Öğretmenliği yaptı. 2014-2016 yılları arasında MARSECCOE (Maritime Security Center of Excellence) mobil eğitim biriminin kurucu personeli olarak görev aldı. SAT Komutanlığındaki görevi süresince 4’ü yurt dışında olmak üzere toplam 12 askeri ve 1 sivil kursu (Eski adı TAEK olan TENMAK’ta) başarı ile tamamladı, 40’tan fazla ülkede operasyon, eğitim ve danışmanlık görevi icra etti. TSK kariyeri boyunca 1 erken terfinin yanı sıra 1 NATO SMG görev nişanı, 1 NATO Balkan görev nişanı, 1 Active Endover madalyası, 1 BlackseaFor görev nişanına layık görüldü. 2019 yılında ise Türk Silahlı Kuvvetlerindeki görevinden istifa ederek CANiK bünyesinde göreve başladı.

Samsun Yurt Savunma ve CANİK
Samsun Yurt Savunma (SYS); Türkiye, ABD ve Birleşik Krallık ‘ta ana üretim tesisleri bulunan ve sahipleri Türk olan global bir savunma sanayi şirketidir. SYS, devlet öncülüğünde başlatılan Doğu Karadeniz Silah Projesi’nin Samsun ayağının temsilcisi olarak 1998 yılında kuruldu. Aradan geçen 24 yılda SYS; CANiK markasıyla silah, silah aksesuarları, silah sistem tasarımı ve üretimi konusunda Türk savunma sanayinin önemli kuruluşlarından biri haline geldi.

Merkezi İstanbul’da bulunan SYS, Samsun Organize Sanayi Bölgesi’ndeki toplam 40 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu üç tesisinde 750 çalışanı ile üretimini sürdürüyor. Aral ailesi tarafından yönetilen SYS, hafif silah pazarında CANiK markasıyla adını dünyaya duyurdu. Türkiye’deki tesislerinde yıllık 450 bin, Amerika’daki tesislerinde yıllık 150 bin adet tabanca ve 4.500 adet uçaksavar üreten SYS; 1 dakikada 1 tabanca üretiyor. Üretiminin yüzde 95’ini 69 ülkeye ihraç eden firma, 2010 yılından beri ABD’deki faaliyetlerini, kurduğu CANIKUSA firması üzerinden yürütüyor; 2020 ve 2021 yıllarında dünyadan Amerika’ya en çok tabanca ihraç eden üçüncü firma oldu ve 2021 yılında SSB tarafından Türkiye’nin Namlulu Silahlar kategorisinde en büyük ihracatçısı olarak ödüllendirildi. Özgün yerli tabancadan milli uçaksavar üretimine kadar birçok yerli ve milli savunma sanayi projesinin partneri olan SYS, dünya çapında bir savunma sanayi şirketi olarak çalışmalarını sürdürüyor.