Boeing, rekor 2018 sonuçlarını ve 2019 yılı beklentilerini açıkladı

1546

Boeing, dördüncü çeyrek gelirini 28,3 milyar dolar, GKGMİ hisse başına kazancını 5,93 dolar ve GKGMİ dışı hisse başı esas faaliyet karını 5,48 dolar olarak açıkladı.

Bu sonuçlar, rekor düzeyde ticari uçak teslimatı,savunma ve satış sonrası hizmetlerdeki yüksek hacim ve 2017 yılı dördüncü çeyreğinde kaydedilen olumlu vergi etkisini yansıtmaktadır (Tablo 1). Boeing, 2,9 milyar dolarlık faaliyet nakit akışı sağlayarak 1,6 milyon hisseyi 0,6 milyar dolara geri satın aldı, 1 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi ve KLX’in satın alınması işlemini tamamladı.

Son 5 yılda 35 milyar dolarlık yatırım yaptı

Boeing Başkan ve CEO’su Dennis Muilenburg, “Şirket genelinde ekiplerimiz, müşteri odaklı güçlü bir faaliyet başarısı göstererek,gelir, kazanç ve nakit akışında rekorlar kırmamızı ve küresel havacılık sektöründeki liderliğimizi 2018 yılında da korumamızı sağladı. Mali performansımız, yeni büyüme faaliyetleri, inovasyon ve gelecekteki imtiyaz programlarının yanı sıra çalışanlarımıza ve teknolojiye yatırım yapmak için güvenilir bir platform oluşturuyor. Son 5 yılda işimizdeki kilit stratejik alanlara yaklaşık 35 milyar dolarlık yatırım yaptık ve bunu hissedarlarımızın kar paylarını artırarak gerçekleştirdik,” açıklamasında bulundu.
Muilenburg sözlerini “Büyük önem verdiğimiz Tek Boeing vizyonumuz, belirgin büyüme stratejimiz, geniş ve büyüyen pazarlardaki lider konumumuz bize, 2019 beklentilerimizde ortaya koyduğumuz üzere, üç faaliyet alanında da sürekli güçlü performans, gelir büyümesi ve sağlam yönetim ortaya koyma konusunda güven veriyor. Üretim ve gelişim planlarımızın yanı sıra büyüme stratejimizin uygulanmasına odaklanmaya devam edeceğiz. Ayrıca, verimlilik, kalite ve güvenlik iyileştirmelerinde daha ileriye giderken, ekibimize yatırım yapmayı, müşterilerimiz, hissedarlarımız ve çalışanlarımız için daha fazla değer ve fırsat yaratmayı sürdüreceğiz,” diyerek noktaladı.

3,9 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi

Şirket, bütün bir yıl ele alındığında, 26,1 milyon hisseyi 9 milyar dolara geri satın aldı ve 3,9 milyar dolarlık temettü ödemesi gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu, güçlü nakit üretimi ve güven veren şirket görünümüne bağlı olarak, hisse başına kâr payını Aralık ayında yüzde 20 artırdı ve mevcut hisse geri satın alma programını 20 milyar dolarlık yeni bir yetkilendirme ile yeniledi.

Toplam şirket rezervi 490 milyar dolar

Çeyrek başında 10 milyar dolar olan nakit ve satılabilir senet yatırımları, çeyrek sonunda 8,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Çeyrek başında 11,9 milyar dolar olan borç ise, KLX’in satın alınmasından kaynaklı borçlanma sebebiyle 13,8 milyar dolara yükseldi.
Toplam şirket rezervi, bu çeyrekteki 27 milyar dolar değerindeki net siparişler dahil olmak üzere, görece sabit kalarak çeyrek sonunda 490 milyar dolar seviyesinde devam etti.

Alt Birim Sonuçları:Ticari Uçaklar

Ticari Uçaklar dördüncü çeyrek geliri 17,3 milyar dolara yükseldi. Dördüncü çeyrek faaliyet karı, 737’nin oluşturduğu yüksek hacim, üretim programlarındaki güçlü faaliyet başarısı ve 787 programının yüksekkarlığının yansıması olarak yüzde 15,6’ya yükseldi.
Ticari Uçaklar, 787 Dreamliner’ın 787’inci ve 737 MAX Boeing Business Jet’in ilk teslimatı dahil olmak üzere,bu çeyrekte 238 uçak teslimatı gerçekleştirdi. 737 programı dördüncü çeyrekte 111 MAX uçağı teslimatı gerçekleştirirken, 2018 yılı içinde bu program kapsamında 256 MAX uçağı teslimatı tamamlandı. İlk 777X test uçağının son gövde montajı tamamlandı ve uçağa ilk güç verme işlemi yapıldı. Program bu yıl boyunca test uçuşlarına devam edecek ve ilk teslimat 2020 yılında gerçekleştirilecek.
Ticari Uçaklar bu çeyrekte, 16 milyar dolar değerinde 262 net sipariş aldı. Rezerv ise 412 milyar dolar değerindeki yaklaşık 5.900 uçak ile sağlamlığını korudu.

Savunma, Uzay ve Güvenlik

Savunma, Uzay ve Güvenlik’in dördüncü çeyrek geliri, F/A-18, uydular ve savunma sistemlerinin oluşturduğu hacim ile 6,1 milyar dolara yükseldi. Dördüncü çeyrek faaliyet karı iseyüzde 10,9’a yükseldi.
Savunma, Uzay ve Güvenlik bu çeyrekte, Japonya’dan ikinci KC-46 tanker uçağı ihalesini, ABD Hava Kuvvetleri’nden taktik uydu iletişimi sağlamak üzere birleşik yer sistemi ve İspanya’dan 17 adet Chinook helikopterinin modernizasyonu ihaleleri aldı.Savunma, Uzay ve Güvenlik ayrıca, ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Minuteman III için başarılı bir test gerçekleştirdi ve ABD Ordusu için ürettiği SB-1 Defiant helikopterini sergiledi. Ocak ayında, ilk iki KC-46 tanker uçağının ABD Hava Kuvvetleri’ne teslimatı gerçekleştirildi.
Yüzde 30’unu ABD dışındaki müşterilerin siparişlerinin oluşturduğu Savunma, Uzay ve Güvenlik rezervi, 57 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Satış Sonrası Hizmetler

Satış Sonrası Hizmetler’in dördüncü çeyrekteki geliri, yüksek parçalarınoluşturduğu hacimve KLX’in satın alınması ile 4,9 milyar dolara yükseldi. Dördüncü çeyrek faaliyet karı ise, yüksek dönem maliyetleri ile kısmen dengelenen iyileştirilmiş performans ile yüzde 15’e çıktı.

Bu çeyrekte Satış Sonrası Hizmetler, ABD Hava Kuvvetleri’nden C-17 ve F-22’ler için performansa dayalı lojistik, Katar’dan F-15 ve ABD Donanması’ndan F/A-18’lerin bakımı ihaleleri aldı. Ayrıca, Shenzhen Havayolları, mürettebat yönetimi çözümleri konusunda Satış Sonrası Hizmetler’i tercih ederek Boeing AnalytX destekli hizmetlerden yararlanan Çin’deki ilk havayolu şirketi oldu. KC-46’nın ABD Hava Kuvvetleri ile ilk eğitim uçuşunu gerçekleştirmesi, bu çeyrekteki önemli dönüm noktalarından bir diğeri oldu. Satış Sonrası Hizmetler, tüm bunlara ek olarak, KLX’in entegrasyonuna ve Safran ile Yardımcı Güç Ünitesi için ortak girişim faaliyetlerine başladı.
Boeing Capital’in net portföy dengesi, çeyrek sonunda 2,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Diğer dağıtılmamış kalemler ve kapatılan hesaplardaki gelirler, şirket içi uçak teslimatlarının mahsup edilmesinin zamanlaması ve öncesinde müşterilere kiralanan uçakların 2017 yılındaki satışı sebebiyle azaldı. Diğer dağıtılmamış kalemler ve kapatılan hesaplardan elde edilen kazançtaki değişim ise, esas olarak gider dağıtımının zamanlamasından ötürü gerçekleşti.