Anadolu Savunma, Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF’te

316

Anadolu Savunma Zırhlı Muharebe Sahası Akaryakıt Tankeri ve Tank Çekici modelleri ile IDEF’e katılıyor…

  • Bu yıl 15’inci kez düzenlenecek olan IDEF 2021 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı, 17 – 20 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’daki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde savunma sanayiini bir araya getirecek.

Fuarda sergilenecek olan 8×8 Tank Çekici aracı, üstün arazi kabiliyetleri ile kesintisiz ve hızlı intikal için yüksek dayanıma sahip. 2020 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine teslim edilen Seyit araçları ile lojistik birlikteliğin sağlanması ve bakım idame kolaylığı göz önünde bulundurularak tasarlandı. Toplam çekme kapasitesi 120 ton olan araç bu yük ile %35 eğimde dur kalk operasyonunu gerçekleştirebiliyor. 1100 mm sudan geçme ve 800 km menzile sahip araç, NATO standartlarına uygun imal edilmiş olup; 600 beygirlik motor, tam otomatik, 7 ileri, tork konvertörlü ve elektronik kontrollü şanzımanı ile donatıldı. Bağımsız süspansiyona sahip ve Tatra altyapı üzerine inşa edilen araç, arazide yüksek süratlerde bile çekiş sağlıyor. Anadolu Savunma’nın yerli imkanlar ile geliştirdiği STANAG 4569 Seviye 2 kabini sunan araç IDEF’21’de zırhsız kabini ile sergilenecek.

Yeni nesil, 8×8 Zırhlı Muharebe Sahası Akaryakıt Tankeri (Zırhlı AKTAN), Savunma Sanayi Başkanlığı’nın yayınladığı teklife çağrı dosyasındaki isterilere uygun geliştirilmiş ve IDEF’21 fuarında prototip seviyesinde ziyaretçilere sunulacak. Araç, 43 tonluk azami yüklü ağırlık ile isterilere uygun olarak, 12000 lt yakıt taşıyacak ve eş zamanlı olarak iki kara aracına yakıt ikmali yapabilecek şekilde tasarlandı. 100 km/s maksimum hıza sahip araç %60 eğimde durup kalkabiliyor. Araç 500 beygirlik motorunun yanında tam otomatik şanzıman ile sunuluyor. İlk defa bu fuarda lansmanı yapılacak aracın üzerinde Anadolu Savunma tasarımı STANAG 4569 Seviye 2 yerli ve milli kabin bulunuyor. Zırhlı Kabin, kullanıcının güvenliğini ve kullanım kolaylığını en üst seviyede sağlayan %30 yan eğimde dahi çalışabilen Kapı Açma Kapa Destek Sistemi ile donatıldı.