10 ilde olağanüstü hal ilan edildi

188

Erdoğan, Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, afetten etkilenen 10 ilde 7 Mayıs’a kadar olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ; “Arama-kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülebilmesini temin için anayasanın 119’uncu maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak olağanüstü hal ilan etme kararı aldık” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş depremiyle ilgili açıklamalarda bulundu. 7.7 ve ardından meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremin etkilediği 10 ilde (Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay) olağanüstü hal (OHAL) ilan edildiğini duyuran Erdoğan, “7 Mayıs’a kadar sürecek olağanüstü hal ilan ediyoruz” dedi.

İşte Erdoğan’ın açıklamasından öne çıkanlar:

Artçı sarsıntı çalışmaları olumsuz etkiliyor

Kırılan fayların genişliği itibarıyla bu depremler çok geniş alanda çok büyük yıkıma sebep verdi. Cumhuriyet tarihimizin değil coğrafyamızın dünyanın en büyük felaketiyle karşı karşıyayız. Devletimiz tüm personeli ve tüm imkanlarıyla depremin ilk anından itibaren felaket bölgelerinde çalışmaya başladı. Yıkım etkisini göz önüne alarak uzman personel ve araçlarla bölgeye hareket etme talimatı verdik. Ekiplerimiz felaket bölgesine ulaşmak için mücadele etti. Çok sayıda artçı sarsıntının çıkardığı hasar, çalışmaları olumsuz etkiliyor.

53 bin 317 arama kurtarma ekibi

Devletimizin tüm imkanlarını kullanarak arama kurtarma çalışmalarını hızla sürdürüyoruz. 53 bin 317 arama kurtarma ekibimiz ile destek personelimiz enkaz bölgesinde çalışıyor. Yurtiçi ve yurtdışında gelen ilave ekiple bu sayı artıyor.

54 bin çadır, 102 bin yatak, diğer ihtiyaç malzemeleri afetzedelere ulaştırılmak üzere bölgeye gönderildi. İlave vali ve kaymakamlık görevlendirildi. 81 ilde kamu kurumları yöneticilerinin tamamı kendi şehirlerinde yürütülecek çalışmalar kapsamında yoğun gayret içinde.

5 bin sağlık personeli, 10 gemi, 54 kargo uçağı…

Bölgeye 1000’e yakın ambulans, 241 UMKE timi ve 2 ambulans uçakta görevli 5 bin sağlık personeli aktarılmıştır. TSK’mız binlerce personelinin yanı sıra 10 gemisi, 54 kargo uçağı dahil tüm imkanlarıyla çalışmalarda yer almaktadır. Bakanlıklarımıza bağlı birimlere ilave, parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerimiz yardımları bölgeye göndermektedir. Jandarmamız, binlerce uzman personelinin yanı sıra 26 kargo uçağıyla, Sahil Güvenlik Komutanlığımız gemi ve botlarıyla afet bölgesinde görev başındadır.

100 milyar liralık kaynak

100 milyar liralık kaynak: Biz de sahadaki arkadaşlarımızla sürekli irtibat için kriz merkezinde an be an takip ediyoruz. Acil yardım destek faaliyeti için 100 milyar liralık kaynağı kurumlarımızın kullanımına tahsis ettik.

Kayıplarımız!

Ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulması hayati öneme sahip. Çetin kış şartları içinde deprem bölgesine arama kurtarma ekip ve yardım malzemelerinin ulaştırılmasında zorluk yaşanıyor. Parti ayrımı gözetmeksizin tüm belediyelerimiz yardım malzemelerini bölgeye gönderiyor. Son rakamlara göre 3 bin 549 vefatımızı ve 22 bin 168 yaralımız var. 8 binin üzerinde vatandaşımız sağ kurtarıldı.

Tüm uygun binalar afetzedelerin barınması için tahsis edildi

Ülke genelinde 13 Şubat’a kadar, deprem bölgesinde ise 20 Şubat’a kadar eğitim öğretime ara verildi. Tüm uygun binalar afetzedelerin barınması için tahsis edildi. Kış sezonu sebebiyle kapalın olan otellerin afetzedelerin hizmetine sunulması için gereken plan yapıyor. Antalya bölgesinde 50 bin yatak bunun için hazırlandı. Kesilen elektrik doğalgaz akışı kontrollü sağlanması için sürüyor.

AFAD’a bağış

Bizleri arayan mesaj gönderen tüm dostlarımıza tüm devlet başkanlarına teşekkür ediyoruz. Depremin yaralarını sarmak isteyen vatandaşlarımızı ve iş insanlarımızı AFAD’a bağış yapması çağrısında bulunuyorum.