Koç Üniversitesi 23’üncü Yıl Mezunlarını Verdi

4274

Koç Üniversitesi’nin “23. Yıl Lisans ve Lisansüstü Mezuniyet Töreni” Rumelifeneri Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

Bu yıl 1.024 öğrencinin diploma aldığı törende mezunlara seslenen Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, “Sizler, Cumhuriyetin ilke ve inkılapları doğrultusunda ilerleyen, demokrasiye inanan, laik, yenilikçi, kendine güveni tam, hür fikirli gençler olarak, memleketimiz ve insanlık için önemli işler yapacak olan yarının liderlerisiniz. Sizin değerli katkılarınızla gelecekte daha da müreffeh ve aydınlık bir dünyada yaşayacağımıza eminim” dedi.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ve Okul Birincisi Koç Üniversitesi Kimya ve Biyoloji Mühendisliği Bölümü Yörükcan Erbay

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan da, 2016-2017 akademik eğitim dönemini araştırmaya, keşfe ve ilerlemeye verilen önem, destek ve katkının sonuçlarını birbiri ardına gördükleri bir yıl olarak değerlendirdi. Konuk konuşmacı olarak törene katılan Nobel Fizik Ödülü sahibi eski ABD Enerji Bakanı Prof. Dr. Steven Chu ise yeni mezunlara “Dünya bugün sürdürülebilir bir gelecek için gerekli yenilikleri yaratacak bilim insanları ve mühendislere her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duyuyor” diye seslendi.

Koç Üniversitesi 2016-2017 akademik eğitim ve öğretim dönemi lisans ve lisansüstü eğitimini başarıyla tamamlayan 1.024 öğrenci, 17 Haziran 2017 Cumartesi günü düzenlenen “23’üncü Mezuniyet Töreni”yle diplomalarını aldı. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer M. Koç ve Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan’ın katıldığı törenin, bu yılki konuk konuşmacısı Nobel Fizik Ödülü sahibi eski ABD Enerji Bakanı Prof. Dr. Steven Chu oldu. Koç Ailesi, akademisyenler ve öğrenci ailelerinin hazır bulunduğu törenin açılışında konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer M. Koç, sözlerine vizyoner bakış açısıyla Koç Üniversitesi’nin temelini atan, Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç’u anarak başladı.

Memleketimiz ve insanlık için önemli işler yapacak olan yarının liderleri

Mezuniyeti “İnsanın heyecan verici yeni bir safhaya geçtiği dönüm noktası” olarak tanımlayan Ömer M. Koç, mezunlara seslenirken şu ifadeleri kullandı: “Hayatınızın bundan sonraki döneminde siz artık, üniversitemizin adeta birer elçisi olacaksınız. Büyük Önder Atatürk’ün dediği gibi hayatın mücadeleden ibaret olduğunu sakın unutmayın. Ancak, bu mücadele sizi korkutmasın, zira sizler, Cumhuriyetin ilke ve inkılapları doğrultusunda ilerleyen, demokrasiye inanan, laik, yenilikçi, kendine güveni tam, hür fikirli gençler olarak, memleketimiz ve insanlık için önemli işler yapacak olan yarının liderlerisiniz. Sizin değerli katkılarınızla gelecekte daha da müreffeh ve aydınlık bir dünyada yaşayacağımıza eminim. Her zaman kendinize güvenin, gerçekten arzuladığınız işi yapın. Geçmişinize, tarihinize, kültürünüze, geleneklerinize daima sahip çıkın ama bugünden kopmayın. Çevrenize karşı duyarlı olun, yaptığınız her işte topluma da fayda sağlamaya çalışın. Dünyadaki hızlı değişime ayak uydurmaya gayret edin, kendinizi sürekli yenileyin. Çalışmaktan yılmayın. Aranızda yurt dışına gidecekler olacaktır. Bizim sizden temennimiz gittiğiniz ülkelerde ne kadar kalırsanız kalın günün birinde Türkiye’ye dönüp edindiğiniz kazanımları ve birikimleri memleketinize fayda sağlayacak şekilde aktarmanızdır. Cumhuriyetimizin temel ilkelerine ve laik demokrasiye sahip çıkacağınıza eminim. Öğrenme ve kendinizi geliştirme arzunuz her daim yüksek, başınız dik ve yolunuz açık olsun.”

Fikri hür, vicdani hür, irfanı hür nesiller

“Koç Üniversitesi’nin temellerini atarken, Büyük Atatürk’ün, ‘Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdani hür, irfanı hür nesiller ister…’ sözünden yola çıktık” diyen Ömer M. Koç, şöyle devam etti: “24 yılda çok mesafe kat ettik. Bilimin ve toplumsal hayatın çeşitli alanlarında öğrencilerimiz ve öğretim üyelerimizin aldığı ödüller, uluslararası kuruluşlar tarafından üniversitemize sağlanan önemli tutarlardaki araştırma fonları, mezunlarımızın gurur verici başarıları, açtığımız yüksek lisans ve doktora programları, araştırma merkezleri ve forumlar bu çalışmalarımızın ispatı oldular. 24 yıl önce bilimin ve eğitimin gücüne inanarak kurduğumuz üniversitemizin, bugün artık memleketimizin en parlak öğrencilerinin ilk tercihi ve bilim dünyasının en başarılı akademisyenlerinin bir araya geldiği bir çekim merkezi olduğunu memnuniyetle müşahede etmekteyiz. 6.500 öğrencimiz ve bu yıl mezun olan 1.024 öğrencimiz ile birlikte toplam mezun sayımız kuruluşundan bugüne 12 bini geçti.”

Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası Programı

Bilimsel araştırmaları sadece Koç Üniversitesi çatısı altında değil, insanlığın ortak geleceğine sağlayacakları faydalar bakımından değerlendirmeyi bir vazife olarak gördüklerini ifade eden Ömer M. Koç şöyle devam etti: “Bu bakış açısı bizi, kurulduğu günden bu yana Koç Üniversitesi’ni dünyanın önde gelen akademik kuruluşları arasına katmak için çabalayan, her konuda üniversitemize koşulsuz destek sağlayan Şeref Başkanımız Sayın Rahmi M. Koç adına bilim madalyası verme fikrine götürdü. Kendisinin bilime ve bilimsel çalışmalara verdiği bu desteği geleceğe taşıyacağına inandığımız ‘Koç Üniversitesi Rahmi M. Koç Bilim Madalyası Programı’nı geçen yıl başlattık. İlk ödül fen, mühendislik ve tıp bilimleri alanında tüm dünyada ses getiren çalışmaları münasebetiyle California Üniversitesi ve Howard Hughes Sağlık Enstitüsü’nde görev yapan değerli bilim insanı Prof. Dr. Aydoğan Özcan’ın oldu. Bu yıl ise idari, sosyal, insani bilimler ve hukuk alanlarında 50 yaşını henüz tamamlamamış bir bilim insanına bu madalyayı takdim edeceğiz.”

289 öğrenci Koç Üniversitesinde yüzde 100 bursla okuyor

Ömer M. Koç: “Anadolu Bursiyerleri ülkemizde yeni bir hayırseverlik anlayışının yerleşmesine örnek teşkil etmiştir.”
Koç Üniversitesi çatısı altında yürütülen Anadolu Bursiyerleri Programı’na da değinen Ömer M. Koç, “Yaklaşık 150 bağışçının cömert destekleriye, Türkiye’nin dört bir yanından seçilerek gelen, pırıl pırıl 289 öğrencimiz üniversitemizde yüzde 100 bursla okuyor. Rektörümüz Umran İnan’ın büyük gayretleriyle sürdürülen bu program diğer pek çok üniversite için de model haline gelmiş ve Anadolu Bursiyerleri ülkemizde yeni bir hayırseverlik anlayışının yerleşmesine örnek teşkil etmiştir. Eğitimde fırsat eşitliği yaratan bu değerli proje nedeniyle başta Umran Bey ve bağışçılarımız olmak üzere emeği geçen herkese candan teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Avrupa’dan en çok fon,TÜBİTAK’tan da en çok proje alan birkaç üniversiteden biri

Prof. Dr. Umran İnan: “Avrupa’dan en çok fon alan üniversite ve TÜBİTAK’tan da en çok proje alan birkaç üniversiteden biri haline geldik.”
Koç Üniversitesi Rektörü Umran İnan da 2016-2017 akademik eğitim dönemini araştırmaya, keşfe ve ilerlemeye verilen önem, destek ve katkının sonuçlarını birbiri ardına gördükleri bir yıl olarak değerlendirdi. Bilimsel araştırma programlarının hızla geliştiğini kaydeden Prof. Dr. Umran İnan, “Hem yeni öğretim üyesi alımlarımız ve hem de doktora öğrencisi alımlarımız büyük bir ivme kazandı. Öyle ki, sayısal olarak nispeten küçük bir üniversite olmamıza rağmen, bugün bilimsel araştırma ve geliştirme alanlarında Avrupa’dan en çok fon alan üniversite ve TÜBİTAK’tan da en çok proje alan birkaç üniversiteden biri haline geldik. Bu projelerde çalışmaları için her yıl aldığımız doktora öğrencisi sayımız da o oranda artış gösterdi” dedi. Prof. Dr. Umran İnan, “Bugüne değin Türkiye’de alınan en yüksek devlet fonu ile desteklenen Translasyonel Tıp Araştırma Merkezi’nin (KUTTAM) kuruluşu için düğmeye basıldı. Bu merkezimizin rekabetçi ve gelişmiş teknolojiler üretme kabiliyetiyle de ülkemizde sağlık sektörünün yeni bir seviyeye taşınmasında öncülük etmiş olacağız. Yine bu sene kurduğumuz Koç Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi ile de yalnızca ülkemizi ve batımızı değil, dünya ekonomisindeki önemleri giderek artan doğumuzdaki ülkeleri de daha iyi anlayacak ve onlarla araştırma ve bilimsel ortaklıklar için öncü çalışmalar yapacağız” dedi.

2018 yılının Koç Üniversitesi’nin 25. yıldönümü olması nedeniyle ayrı bir önem taşıdığını kaydeden Prof. Dr. Umran İnan şöyle konuştu; “25 yıl gibi kısa bir süreye sığdırdıklarımız ve bilim ve eğitim camiasına katkılarımızla gurur duyuyoruz. Üniversitemizin tarihinde en çok gurur duyduğumuz programlardan biri de, Anadolu Bursiyerleri Programı. 6 yıl önce 14 öğrenciyle başlayan bu program, 2016’da 289 öğrencinin 150 ayrı kurum tarafından desteklendiği bir boyuta ulaştı. Bu yıl da 50’den fazla yeni kurumun destekleriyle ülkemizin dört bir yanından gelen 80 öğrenciyi daha üniversitemize yerleştiriyor olacağız. Bu program çerçevesinde bizlere güvenen ve öğrencilerimizi destekleyen bütün kişi ve kurumlara buradan içtenlikle teşekkür ediyorum ama daha yapacak çok işimiz, tüm Anadolu’da erişmemiz gereken çok gencimiz var.”

Her ülkenin refahı insanlarının eğitimiyle bağlantılı

Prof. Dr Steven Chu: “Her ülkenin refahı insanlarının eğitimiyle yakinen bağlantılıdır ve iyi eğitimli, refah içinde yaşayan bir orta sınıf, demokrasinin sağlamlığı ve direncini artırır.”
Konuk konuşmacı olarak törene katılan Nobel Fizik Ödülü sahibi Prof. Dr. Steven Chu konuşmasında mezun olan öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Vehbi Koç’un, Osmanlı İmparatorluğu’nda, atomlar ve moleküllerin varlığının henüz kanıtlanmadığı bir zamanda doğduğunu belirten Steven Chu, “Hayatını kaybettiğinde ise yaşamın moleküler kökenlerinin temel dayanakları tanımlanmış, insan genomunun şifresi çözülmüştü ve internet hızla büyümekteydi” dedi. Vehbi Koç’un, eğitimin önemine ve bilimin değerine derinden inandığını kaydeden Steven Chu, “Her ülkenin refahı insanlarının eğitimiyle yakinen bağlantılıdır ve iyi eğitimli, refah içinde yaşayan bir orta sınıf, demokrasinin sağlamlığı ve direncini arttırır” diye konuştu. Teknik ilerlemelerin gittikçe daha da hayret verici bir hızda sürdüğünü ifade eden Steven Chu, kendisi küçükken farklı bir bölgeyle telefon konuşması yapmak istendiğinde üzerinde bir sürü soket olan büyük bir santral panosunun önünde oturan görevlinin numarayı bağladığını hatırlattı. Bugün ise telefon operatörlerinin yerini Bell Telefon Laboratuvarları’nda icat edilen “transistör” adı verilen elektronik anahtarların aldığını söyleyen Steven Chu, “Birkaç santimetrekare büyüklüğündeki tek bir çipe 10 milyar transistör sığdırılabiliyor. Akıllı telefonlarımız NASA’nın 1969’da aya insan göndermek için gerekli hesaplamaları yapmakta kullandığı en büyük bilgisayarlardan bir milyon kat daha fazla işlem gücüne sahip” dedi. Steven Chu, “Dünya bugün müreffeh ve sürdürülebilir bir gelecek için gerekli yenilikleri yaratacak bilim insanları ve mühendislere her zaman olduğundan daha fazla ihtiyaç duyuyor” diyerek sözlerini noktaladı.

Koç Üniversitesi Hakkında
1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize, insanlığa ve Türkiye’ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 29 yüksek lisans ve 25 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi’nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde %65’i burslu olarak eğitim görmekte. Sosyal Bilimler, Fen ve Mühendislik Bilimleri ile Sağlık Bilimleri yüksek lisans ve doktora programları ise %100’ü bursludur. Koç Üniversitesi’nde öğrenim gören 6.541 öğrenci bulunuyor. Koç Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programlarından bugüne değin 12.000’den fazla öğrenci mezun oldu. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısında Türkiye’deki eğitim kurumlarının arasında en üst sıralarda yer alır.

Prof. Steven Chu hakkında
Stanford Üniversitesi’nde William R. Kenan, Jr. Kürsüsü fizik profesörü, moleküler ve hücre fizyolojisi profesörü olarak görev yapan Steven Chu, atom fiziği, polimer fiziği, biyofizik, biyoloji, enerji, batarya teknolojileri alanlarında yayımladığı 275’i aşkın makalenin yanı sıra 11 patentin de sahibidir. Biyoloji ve biyotıp uygulamalarına yönelik yeni optik nano tanecik probları ile optik, akustik ve foto akustik görüntüleme konularında yeni yöntemler geliştiriyor. Aynı zamanda lityum iyon bataryalar, PM2.5 hava filtresi ve diğer nanoteknoloji uygulamalarına yeni yaklaşımlar geliştirmek üzerine araştırmalarını sürdürüyor. Profesör Chu, Ocak 2009’dan Nisan 2013’e kadar ABD’nin 12. Enerji Bakanı olarak görev yaptı. ABD Bakanlar Kurulu’nda görev alan ilk bilim insanı olarak, Enerji Bakanlığı çatısı altında seçkin bilim insanlarını ve mühendisleri bir araya getirdi. Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (Advanced Research Projects Agency – Energy- ARPA), Enerji Yenilik Merkezleri (Energy Innovation Hubs), ABD – Çin Temiz Enerji Araştırma Merkezleri (US – China Clean Energy Research Centers) gibi pek çok girişimi başlattı ve Deepwater Horizon petrol sızıntısının durdurulmasında BP firmasına destek olması için Başkan Obama tarafından şahsen görevlendirildi. Enerji Bakanlığı’ndan önce, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı’nın (Lawrence Berkeley National Laboratory) Direktörlüğünü yaptı; 2005 ile 2008 yılları arasında ise California Üniversitesi, Berkeley’de fizik, moleküler ve hücre biyolojisi alanlarında profesör olarak görev yaptı. Öncesinde, Stanford Üniversitesi’nde, Theodore ve Francis Geballe kürsüsünde fizik ve uygulamalı fizik profesörlüğü görevinde bulundu. Stanford Üniversitesi’nde, fizik ve biyoloji bilimlerini, tıp ve mühendislik ile birleştiren multidisipliner bir kurum olan Bio-X’in ve Kavli Tanecik Astrofiziği ve Kozmoloji Enstitüsü’nün (Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology) hayata geçirilmesine öncülük etti. Ayrıca, AT&T’nin Bell Laboratuvarları’nda Kuantum Elektronik Araştırmaları Bölümü’nün yöneticiliğini de yaptı. Profesör Chu, lazer ışığıyla atomları soğutma ve hapsetme yöntemlerini geliştirdiği için 1997 Nobel Fizik Ödülü’nün sahiplerinden biri oldu. Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi, Amerikan Felsefe Derneği, Amerikan Ulusal Mucitler Akademisi, Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi ile Academia Sinica üyelikleri dışında, Birleşik Krallık Bilimler Akademisi (Royal Society), Birleşik Krallık Mühendislik Akademisi (Royal Academy of Engineering), Çin Bilimler Akademisi, Kore Bilim ve Teknoloji Akademisi gibi kurumların yabancı üyesidir. Matematik ve fizik alanında lisans derecelerini Rochester Üniversitesi’nden alan Steven Chu, doktorasını California Üniversitesi, Berkeley’den fizik alanında aldı. Bunun dışında 30 ayrı fahri derecenin de sahibidir.