Fide Konserve 60 milyon dolar ciro hedefliyor

1505

1974 yılından bu yana konserve sektöründe faaliyet gösteren Fide, domates başta olmak üzere sebze meyve konservesinde ki uzmanlığını ton balığına da taşıdı.

Susurluk ve İzmir’in yanı sıra Cezayir’de de üretim tesisi bulunan Fide, yeni segmenti konserve ton balığı için 9 milyon TL’lik yatırım yaptı. 5 milyon TL’lik ilave yatırımla üretim tesislerine güneş enerjisi sistemi kuran Fide, yeni kategoriler ve verimlilik çalışmaları ile önümüzdeki 5 yılda cirosunu ikiye katlayarak, mevcutta 30 milyon dolar olan cirosunu 60 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

Türkiye’nin verimli topraklarında yetişen, taze sebze ve meyveleri doğal hali ile konserveleştiren Fide Konserve, üretim alanına; konserve ton balığını da ekledi. 42 yıldır yurtiçi ve yurtdışı piyasalarında aktif rol oynayan Fide, 30 milyon dolarlık cirosunun yüzde 50’sini ihracat, yüzde 50’sini ise iç piyasadan elde ediyor. Fide;9 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirdiği konserve ton balığı üretiminde ilk 3 yıl içinde 30 milyon TL tutarında satış hedefliyor.

9 milyon TL‘lik yeni yatırım
Fide Konserve CEO’su Cemal Konakçı, Fide’nin 2016 yılında portföyüne kattığı konserve ton balığı yatırımı ile ilgili olarak,“Ton balığı hem lezzet hem de sağlık açısından Türk tüketicisinin çok ilgi gösterdiği bir ürün. Biz pazarda bu alanda gidilecek yol olduğuna inandık ve bu bakış açısıyla 9 milyon TL‘lik yatırımla ton balığı üretimini başlattık. 2019 sonunda ton balığı ürünlerimizin 30 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşarak, toplam ciromuzda yüzde 20 pay almasını bekliyoruz” dedi.

Dünya Markaları için de üretim yapıyor
Konservede uzun yıllara dayalı bir üretim kültürüne sahip olduklarını vurgulayan Cemal Konakçı, Fide Konserve A.Ş’nin yıllık sebze meyve işleme kapasitesinin 170 bin ton olduğunu söyledi. Konakçı, “Bunun 140 bin tonu domates, 20 bin tonu sebze, 9 bin tonu meyve, 1000 tonu hazır yemek ve diğer ürünler olarak dağılım gösteriyor. İzmir fabrikamızda 24 bin ton bitmiş ürün üretiyoruz, ayrıca Cezayir’de de fabrikamız bulunmakta” dedi. 2005 yılından bu yana Afrika ülkeleri başta olmak üzere, yurt dışında üretim ve pazarlama faaliyetleri yürüttüklerini ifade eden Konakçı, halen dünyanın değişik bölgelerinde fizibilite çalışmalarını sürdürdüklerini vurguladı. “Fide olarak ihracatımızı hem kendi markamız hem ‘The Private Label'(Özel Markalı Ürünler) üretim olarak gerçekleştiriyoruz. Private Label ürünleri Tesco, Ko-op, Sainsbury, Safefree gibi dünya zincirleri için üretiyoruz. Tüm üretim tesislerimiz bu zincirlerce akredite durumda” diyen Konakçı,Fide markasının Avusturalya, İngiltere ve Cezayir’de 20 yılı aşkın bir süredir tanınan marka konumunda olduğu bilgisini verdi.

Organik Tarım’a Yöneldi
Fide’nin 200 çiftçi ile sözleşmeli tarım usulüyle faaliyetlerini sürdürdüğünü söyleyen Konakçı, şirketin 2000 yılından bu yana yurt dışı pazarlardaki hacmini artırmak için organik tarıma da yöneldiğine dikkat çekti. Türkiye’de domates salçası segmentinde toplam üretimin yıllık 300-350 bin ton civarında olduğunu ifade eden Cemal Konakçı, “Bunun 150-200 bin tonu iç pazar, 150 bin tonu ise ihracata yönelik üretim. Türkiye’de en büyük ikinci kapasiteye sahip kuruluş olan Fide olarak, dış pazarlardaki etkinliğimizi artırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Portföyümüze eklediğimiz yeni ürünlerle 5 yılda şu anda 30 milyon dolar olarak ciromuzu ikiye katlayarak, 60 milyon dolar ciro seviyesine ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.