Egeli ihracatçılar 2019’u Çin Yılı ilan etti

608
Ege İhracatçı Birlikleri, 2019 yılını Çin Yılı ilan etti. EİB, Türkiye’nin ihracatı açısından büyük potansiyel taşıyan Çin pazarı ve sunduğu fırsatlar ile ilgili ihracatçıları bilgilendirmek amacıyla “Hedef Pazar: Çin” semineri düzenledi.

“Hedef Pazar: Çin” seminerinde konuşan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, “Türkiye olarak Çin pazarında senelerdir olmamız gereken yerde maalesef olamadık” derken yaklaşık 18 milyar dolar dış ticaret açığı verdiğimizi belirtti.

Çin, yoğunlaşmamız gereken bir pazar

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler sıralamasında Çin’in 17. sırada olduğunu belirten Eskinazi, “Çin çok önemli bir potansiyele sahip. İhmal ettiğimiz bu pazarda yerimizi alabilmemiz için çalışmaların ilkine başladık. Bizler Çin pazarında senelerdir olmamız gereken yerde maalesef olamadık. 2018 yılında 2,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. Aynı dönemde Ege İhracatçı Birlikleri üyelerinin Çin’e ihracatı ise; 295 milyon dolar oldu. Çin’den yaptığımız ithalatımız ise; 20,8 milyar dolar seviyesinde. Yaklaşık 18 milyar dolar dış ticaret açığı veriyoruz. Bu dış ticaret açığını kapatmak için Çin pazarına yoğunlaşmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Turquality Projesi’ne Çin dahil edilecek

Ege İhracatçı Birlikleri’nin “Çin Yılı” ilan ettiği 2019 yılında Çin’e yönelik etkinlikler planladıklarını anlatan Eskinazi, şöyle devam etti: “Birliklerimizce 3 yıldır yürütülen ‘Türk Gıda Ürünlerinin Japonya ve Güney Kore pazarlarında Tanıtılmasına Yönelik Turquality Projesi’ne 2019 yılında Çin’i eklemek istiyoruz. Bu amaçla, Ticaret Bakanlığına başvuruda bulunduk. Olumlu sonuç alacağımızı düşünüyoruz.”

“Hedef Pazar: Çin” seminerinin açılış konuşmasını Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi yaparken, Geçmiş Dönem Pekin Ticaret Müşaviri Mustafa İlker Özdem, Geçmiş Dönem Şanghay Ticaret Ataşesi Aykut Aymelek, Ege İhracatçı Birlikleri Şube Müdürü Can Karadeniz ve Ege İhracatçı Birlikleri Şefi Özlem Gökkan Vural, Çin pazarının Türk ihracatçılara sunduğu fırsatları anlattı.